11.6 C
Kupiškis
2024 / 10 / 06

Meilės dienos proga geriausia šalies vaistininkė linki išbraukti kontracepciją iš gėdos krepšelio sąrašo

Ar jau skaitėte?

Pradėjus ilgėti dienoms, pasikeičia ir žmogaus gyvenimo įpročiai: užplūsta energijos banga, „atkunta“ organizmas, tampame aktyvesni, jaučiame pakilesnę nuotaiką. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Vaičaitienės, prieš ir per šv. Valentino dieną susidomėjimas kontraceptinėmis priemonėmis ypač išauga, tačiau, kokių maisto produktų ir vaistų vengti, kad priemonių efektyvumas nesumažėtų – žino tikrai ne visi.

- Reklama -

Kontracepcija – vis dar gėdos krepšelyje

„Prieš ir per šv. Valentino dieną pastebiu smarkiai išaugusį kontraceptinių priemonių poreikį, ypač tų, kurios yra vienkartinės, pavyzdžiui, prezervatyvai (https://prezervatyvai.net/) arba skubioji kontraceptinė pagalba. Tačiau ne tik kaip vaistininkė, bet ir kaip mama, nuoširdžiai visiems linkiu, kad meilė sklistų „nuo dūšios“ ne tik meilės dieną, bet ištisus metus, o atsitiktinių santykių būtų kuo mažiau. Žinoma, jeigu kitos galimybės nėra, tai į kontracepciją nereiktų žvelgti pro pirštus arba priskirti jos gėdos krepšeliui, nebijoti ieškoti pagalbos“, – linki „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Tarptautiniame „Lietuvos metų vaistininkas 2018“ konkurse geriausios vaistininkės vardą pelniusi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė K. Vaičaitienė sako, kad hormoninės kontracepcijos veiksmingumą slopina ne tik netinkamas vartojimo režimas, bet ir kai kurie vaistai.

„Kaip nebūna „truputį nėščių“ moterų, taip ir geriamos kontraceptinės priemonės, vartojamos kartu su tam tikrais vaistais – sukelia didelę riziką sveikatai ir gali neapsaugoti nuo nėštumo. O juk dauguma kontraceptinių priemonių besigriebiančios moterys, vartoja jas nebe reikalo ir rizikuoti nenori, tiesa?“, – svarsto vaistininkė.

Netinka su jonažolėmis, kofeinu

Kontraceptinių tablečių nepatariama vartoti su tokiais maisto produktais kaip greipfrutų sultys, kofeinas ar jonažolėmis.

„Granato vaisiaus sėklos apskritai yra žinomos kaip vienos pirmųjų kontraceptikų, todėl ir šiandien nerekomenduojama vartojant hormoninius kontraceptikus kartu gerti granatų sulčių. Taip pat, geriant kontraceptikus, reiktų vengti alkoholio, kuris apskritai pakeičia bet kurių vaistų veiksmingumą. Tuomet šalutiniai poveikiai itin sunkiai prognozuojami – didelis krūvis tenka kepenims, inkstams. Ne ką mažiau svarbu vengti ir jonažolių, kurios dar vadinamos vaistažolėmis nuo 99 ligų ir savyje turi didelę koncentraciją aktyviųjų medžiagų“, – teigia vaistininkė.

- Reklama -

Vaistininkė išskiria ir dvejopą kofeino ir kontraceptinių tablečių sąveiką.

„Nuo kofeino ne tik susilpnėja kontracepcijos efektyvumas, bet ir kontraceptinės tabletės gali paskatinti kofeino metabolizmą ir padidinti jo koncentraciją kraujyje. Galimi šalutiniai to poveikiai: pulso ar širdies ritmo sutrikimai, dažnas bėgiojimas į tualetą, netgi padidėja nervingumas, galvos skausmas“, – pasakoja ji.

Netinka su kitais vaistais

Svarbiausia, pasak K. Vaičaitienės, kad geriami kontraceptikai kiekvienai moteriai būtų pritaikyti individualiai pagal jos būklę ir poreikius.

„Yra nustatyta, kad kontraceptiniai vaistai veikia kraujo krešumą, sąveikauja su kepenų fermentus skatinančiais vaistais, priešgrybeliniais vaistais. Taip pat su antibiotikais, vaistais, skirtais hepatitui ar epilepsijai gydyti, geriant vaistus skydliaukės ir hormonų veiklai stiprinti. Todėl jeigu moteriai, sergant tam tikromis lėtinėmis ligomis, skiriami ilgalaikiam vartojimui pritaikyti vaistai, jai turi būti rekomenduoja pasirinkti kitą kontracepcijos būdą. Jeigu gydytojas išrašo vaistų nuo tam tikrų ligų gydymo, reiktų iš anksto pranešti, kad vartojate kontraceptikus. „Gintarinėje vaistinėje“ turime suderinamumo programą ir teikiame nemokamas konsultacijas, norintiems išsiaiškinti vartojamų vaistų sąveiką“, – sako ji.

Kontracepcija – vaistai

Vaistininkė K. Vaičaitienė primena, kad šiuo metu vaistinėse be recepto galima įsigyti tik tokias hormonines tabletes, kurias moteris yra vartojusi anksčiau, kitaip reikalingas gydytojo receptas.

„Žmogaus organizmą aš sulyginčiau su chemine laboratorija, kai vartojame vieną preparatą, tuomet jo kelias yra aiškus, tačiau vartojant dviejų rūšių vaistus, vienų efektas gali sustiprėti, o kitų – susilpnėti. Tad kiekvienai moteriai reiktų įsivertinti, kad kontraceptinės tabletės yra „rimti“ vaistai, prieš kurių vartojimą, reiktų atlikti visus reikalingus tyrimus ir taisykle „padėjo kaimynei ir draugei“ vadovautis nereikėtų“, – reziumavo „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

TOP naujienos

Trečiadienis – paskutinė diena susimokėti žemės mokestį: šiemet ketinama surinkti 18,5 mln. eurų daugiau

Trečiadienį yra paskutinis terminas, kuomet savininkams reikia susimokėti žemės mokestį už 2023 metus. Šiemet gyventojai turėtų sumokėti apie 59 mln. eurų, t. y. 18,5...

Horoskopai gruodžio 13 dienai

AVINASPagirtina visada siekti tik pergalės, bet naivu būtų tikėtis visada ir laimėti. Diena bus šviesesnė, jei bent pats sau pripažinsite savo silpnybes ir trūkumus....

Dietologė patarė, koks vanduo geriausiai gaivina per karščius ir kiek jo turime išgerti

Įsivyravus karščiams itin svarbu organizme palaikyti skysčių balansą. Karštomis dienomis taip ir traukia ledinis vanduo, nes norisi ne tik numalšinti troškulį, bet ir atsivėsinti....

Kelininkai: vairuotojai ypatingą budrumą turi išlaikyti atokesniuose keliuose

Iškritus pirmajam sniegui, šalies kelius prižiūrinti įmonė „Kelių priežiūra“ sako, kad kelių priežiūros darbus užtikrino, yra pasiruošusi žiemai ir atkreipia dėmesį, kad valstybinių kelių...

Kovo 1-oji, pirmadienis, pavasaris. Nulinės diskriminacijos diena

Kovo 1-oji, pirmadienis, 10 savaitė. Saulė teka 7.08 val., leidžiasi 17.55 val. Dienos ilgumas 10.47 val. Mėnulis (pilnatis). Nemėgstate juodojo šokolado? 5 priežastys, kodėl verta jį pamėgti Vardadieniai: Albinas, Antanina, Eudokijus, Eudora, Rusnė, Talgaudas. Datos: Nulinės diskriminacijos diena Šią dieną viso pasaulio...

Paprasta kaip du kart du: „Rimi“ rado būdą kaip per metus pirkėjui sutaupyti net...

Maisto švaistymas – viena opiausių pasaulio problemų. Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, kasmet iššvaistoma maždaug trečdalis viso žmonėms vartoti pagaminto maisto. O per metus vidutinė šeima išmeta net iki 600 eurų...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS