10.8 C
Kupiškis
2024 / 03 / 29

Dažniausiai buityje nutinkantys nelaimingi atsitikimai

Ar jau skaitėte?

Statybos darbai. Nuotrauka Skitterphoto iš Pexels.

Šalyje paskelbus karantiną didžioji dalis žmonių nuo pirmadienio pasiliko namuose: į ugdymo įstaigas nekeliavo vaikai, darbingo amžiaus žmonės pagal galimybes pasirinko nuotolinį darbą iš namų, nebūtinas išvykas atidėjo senjorai. Nors plintant koronavirusui namai dabar yra bene saugiausia vieta, draudikų teigimu, beveik visi nelaimingi atsitikimai, sugadinantys daiktus, ir maždaug kas penktas nelaimingas atsitikimas, sutrikdantis sveikatą, nutinka būtent artimiausioje namų aplinkoje.

- Reklama -
BTA draudimo bendrovės Žalų reguliavimo departamento direktorė Karolina Karpova.

„Dėl šalyje paskelbto karantino medicinos priežiūros įstaigos pajėgas telkia koronavirusu užsikrėtusiems pacientams, o kitiems teikiamos tik būtinosios medicinos paslaugos. Tad saugokime save ir imkimės visų nuo mūsų priklausančių veiksmų, kad nelaimingų atsitikimų tikimybė namuose sumažėtų iki minimumo“, – sako BTA draudimo bendrovės Žalų reguliavimo departamento direktorė Karolina Karpova.

2019 m. draudimo bendrovė gyventojams išmokėjo daugiau nei 2 mln. eurų už žalas turtui.


Vaikiškos audio knygos


Specialistai atkreipia dėmesį, kokios rizikos dažniausiai tyko namuose:

1. Vandentiekio avarijos

Pasak K. Karpovos, dažniausiai žalos turtui pridarantis nelaimingas įvykis namuose yra vandentiekio avarijos. Vienais atvejais jos būna nulemtos nusidėvėjusių vamzdžių ar buitinių prietaisų (indaplovių, skalbyklių) žarnelių, kitais – sukeliamos pačių gyventojų dėl neatsargumo, pavyzdžiui, metant į unitazus ar kriaukles sunkiai yrančias medžiagas.

- Reklama -

Draudimo bendrovės atstovės teigimu, per praėjusius metus klientams už vandens padarytą žalą būstuose buvo atlyginta daugiau nei pusė milijono eurų.

2. Su ugnimi susiję nelaimingi atsitikimai

Bene pavojingiausios iš visų namuose nutinkančių nelaimių yra susijusios su įvairiais ugnies šaltiniais. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, pernai Lietuvoje kilo 11,5 tūkst. gaisrų, juose žuvo 70 žmonių. Už gaisrų sukeltas žalas draudimo bendrovė 2019 m. išmokėjo beveik milijoną eurų.

Ypatinga rizika tenka židiniams bei krosnims, kurie dėl permainingų pavasario orų vis dar naudojami. Jų nereikėtų palikti be priežiūros, šalia negalima laikyti degių medžiagų, malkų, popierių, vertėtų atitraukti ir kilimus.

Pavojingą kibirkštį gali įskelti naudojamas degusis skystis, degančios žvakės, dėl žmogiškų klaidų gaisras gali kilti ir gaminant maistą.

3. Elektra ir elektriniai buities prietaisai

Netvarkingi, pasenę, nusidėvėję, perkrauti elektros laidai kelia pavojų tiek namams, tiek jų gyventojams. Dėl netvarkingos elektros instaliacijos gali perdegti įrengimai, o elektros iškrova gali sutrikdyti žmogaus sveikatą. Dažnai žmonės patiria tokias traumas bandydami taisyti įvairius elektrinius prietaisus, taip pat nukenčia per neatsargumą.

Lietuvoje populiaru buitinius prietaisus ir kitą elektros įrangą prie tinklo jungti naudojant ilginamuosius laidus, kartais net sujungiant keletą jų vieną su kitu. Pasak K. Karpovos, dėl perteklinio ilginamųjų laidų naudojimo ir daugybės prietaisų sujungimo elektros tinkle gali kilti perkrova.

4. Stiklo dūžiai

2019 m. draudikai užfiksavo 316 draudiminių įvykių, susijusių su stiklo dužimu ar skilimu, ir atlygino žalų už daugiau nei 60 tūkst. eurų.


Geras laisvalaikis – Geras SUDOKU


Langai, stiklinės durys ar pertvaros gyvenamosiose patalpose dažniausiai dūžta dėl audros, trečiųjų asmenų kaltės arba paties gyventojo netyčinių veiksmų. Dūžių dėl neatsargumo neišvengia ir stikliniai staleliai, kaitlentės bei kiti stiklo paviršiai.

5. Vaikų traumos

Vaikai nenustygsta vietoje, todėl ir traumas patiria dažnai. Dažniausios pasitaikančios vaikų traumos – galvos sutrenkimai, dantų traumos, kaulų lūžiai, sausgyslių patempimai, įsipjovimai, nudegimai, minkštųjų audinių sumušimai. 2019 m. BTA užfiksavo 270 buitinių traumų, kuriose nukentėjo vaikai, o didžiausia išmokėta draudimo suma už vaiko traumą buvo 12 tūkst. eurų.

Nors draudikų statistika rodo, kad didžioji dalis nelaimingų atsitikimų nutinka žaidžiant lauke, tačiau 20 proc. vaikų traumų fiksuojama namuose.

„Būdami namuose vaikai gali nusideginti karštais skysčiais, susižaloti aštriais daiktais, griūti, prisispausti pirštus durimis, užsiversti ant savęs sunkius daiktus. Lauke traumos dažniausiai įvyksta važinėjant riedučiais, paspirtukais, riedlentėmis ar dviračiais be šalmo, nukritus nuo sūpynių, bandant kažkur užlipti, griūnant ar susidūrus su kitu vaiku“, – priežastis vardija K. Karpova.

Boris Kuzmas
Marketingo ir viešųjų ryšių skyriaus vadovas
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

TOP naujienos

Infraraudonųjų spindulių šildytuvai – kas tai ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

Nuolat besikeičiantys Lietuvos orai jau seniai nieko nebestebina – tai tapo neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi. Ne išimtis ir atėjusi vasara – ilgus vakarus vis...

Šį mėnesį šalyje vykdomos prevencinės priemonės

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad rugpjūčio mėnesį šalies keliuose policijos pareigūnai rengia tokias respublikines prevencines eismo dalyvių kontrolės priemones: Rugpjūčio 2–5 d.: 20 metų, keturios...

Astrologinė prognozė gruodžio 4-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Galvosite apie profesinius, ūkinius reikalus, sveikatą. Tam tikri signalai skatins keisti gyvenimo būdą, mitybą arba darbą. Net jei labai stengsitės, vis tiek ne...

Horoskopai liepos 6 dienai

AVINASŠiandien esate piktas ir susikaupęs. Išėjote kovoti, tad jūsų priešams pats metas sukrusti. Tik saugokitės, kad mūšio įkarštyje neužgautumėte savųjų. Namiškiai šiandien geriau tenesipainioja...

Siūloma papildomai apmokestinti ypač dideles pajamas

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai siūlo keisti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą įvedant didesnį apmokestinimą ypač dideles pajamas uždirbantiems asmenims ir diferencijuojant mokesčio tarifą, priklausomai nuo gaunamų pajamų. „Pagal dabartinį Vyriausybės pasiūlymą darbuotojai, dirbantys...

Tikrovės neatitinkantis komentaras internete – teisė į nuomonę ar garbės ir orumo pažeidimas?

Šiandien, socialinių medijų ir internetinės žiniasklaidos laikais, kai didelė dalis komunikacijos persikelia į virtualią erdvę, neretai nuomonę apie žmogų susidarome tik iš jo viešų pasisakymų ar žiniasklaidos. Vis dėlto, net kai norime išlikti objektyvūs,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS