9.1 C
Kupiškis
2025 / 04 / 29

Nuo ginkluotų vyrų iki plika akimi nematomos apsaugos: pavojus meno vertybėms kyla kiekviename žingsnyje

Ar jau skaitėte?

Įsivaizduokite – į Lietuvą atvežamas pasaulinio garso meno kūrinys, kurio vertė ne tik finansinė, tačiau kartu istorinė bei kultūrinė. Už kiekvienos parodos ar ekspozicijos fasado slepiasi sudėtingas organizacinis mechanizmas, kuriame svarbi kiekviena detalė. Vienas sudėtingiausių procesų – meno kūrinių gabenimas, tačiau net ir jau muziejuje esantiems eksponatams kyla įvairių grėsmių – nuo lankytojų neatsargumo ar nenumatytų atvejų. Siekiant užtikrinti, kad unikalūs meno kūriniai išliktų ateities kartoms, būtinas jų draudimas – nematoma, tačiau itin svarbi parodų dalis.

- Reklama -

„Meno kūrinio praradimas reiškia ne tik materialinę žalą – juk jokie pinigai neatstos jo kultūrinės bei emocinės vertės. Tarkime, jei Lietuva netektų M. K. Čiurlionio paveikslo, tai būtų ne tik finansinė netektis, bet ir nacionalinės reikšmės praradimas. Todėl meno kūrinių saugumo užtikrinimas – nuo transportavimo iki paskutinės parodos minutės – būtinas niuansas“, – sako draudimo bendrovės BTA jūrų ir gabenimo draudimų produktų vadovas Vitalijus Palionis.

Vertingas istorinis paveikslas atkeliauja į Valdovų rūmus – specialistai kruopščiai pasirūpina jo eksponavimu.
Vertingas istorinis paveikslas atkeliauja į Valdovų rūmus – specialistai kruopščiai pasirūpina jo eksponavimu.

Draudimo bendrovė BTA jau daugiau nei 20 metų yra Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų muziejaus mecenatas ir vienas iš jo partnerių. Nacionalinio muziejaus rinkodaros vadovas Mindaugas Egidijus Puidokas sako, kad draudimas leidžia muziejui sutaupyti dešimtis tūkstančių eurų kasmet.

„Skolintas vertybes privalome apdrausti, kadangi tai kai kuriais atvejais galėtų tapti neįveikiama finansine kliūtimi, jei neturėtume rėmėjo. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos eksponatai dažnai yra vienetiniai, nepakartojami, todėl turi didelę tiek finansinę, tiek emocinę vertę – pabrėžia M. E. Puidokas.

Didžiausia rizika – gabenimas

Kiekvienas eksponatas – unikalus, dažnai trapus ir reikalaujantis ypatingų gabenimo ir laikymo sąlygų. Pasak V. Palionio, viena didžiausių rizikų – eksponatų transportavimas.

„Eksponatai nėra paprasti kroviniai, jie visi iki vieno reikalauja ypatingos priežiūros. Nesvarbu, ar meno kūrinys yra gabenamas keliu, oru ar vandeniu – visoms transporto priemonėms yra taikomi itin griežti reikalavimai. Pavyzdžiui, automobiliai turi būti specialūs – sutvirtintu smūgiams atspariu kėbulu, taip pat visose transporto priemonėse turi būti užtikrintas pastovus tinkamas mikroklimatas bei drėgmės lygis. Ypač seni ir vertingi eksponatai yra net pakuojami į specialias pakuotes“, – teigia V. Palionis.

- Reklama -

Jam pritaria ir Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus vadovas Marijus Uzorka: „Vertingiausi eksponatai yra gabenami su policijos ar specialios ginkluotos apsaugos palyda. Vertybės vežamos specialiais krovininiais automobiliais, kuriuose palaikomas numatytas mikroklimatas. Nė vienas muziejus ar privatus kolekcininkas „neišleistų iš namų“ eksponatų, jei jie nebūtų deramai apdrausti bei užtikrinta, kad pervežimo sąlygos bus tinkamos.“

Reikalauja ypatingo atsargumo

Meno kūrinių gabenimas – preciziškas darbas. Didelio formato eksponatai į muziejų patenka pasitelkiant specialią techniką.
Meno kūrinių gabenimas – preciziškas darbas. Didelio formato eksponatai į muziejų patenka pasitelkiant specialią techniką.

Pasak M. Uzorkos, darbas su unikaliais meno kūriniais privalo būti itin kruopštus, todėl rengiant parodas bei ekspozicijas, tenka dirbti itin atsargiai.

„Pavyzdžiui, prieš trejus metus iš Lvivo atsivežėme Johano Georgo Pinzelio ir jo amžininkų Baroko epochos skulptūras. Jos buvo tokios sunkios ir didelės, kad, nešėme visi – ir ūkio darbuotojai, ir parodų kuratoriai. Reikėjo itin saugoti kiekvieno meno kūrinį ir tuo pačiu stebėti, kaip tilpti praėjimuose, pritvirtinti, kad būtų saugu ir tuo pačiu matytųsi kiekviena nuostabios barokinės skulptūros dalelė“, – pasakoja M. Uzorka.

BTA jūrų ir gabenimo draudimų produktų vadovas pasakoja, kad saugumą būtina užtikrinti net ir prireikus neplanuoto sustojimo: „Tuo metu reikėjo sustoti ir užpilti kuro į transporto priemonę, tačiau dėl eksponatų vertės teko imtis specialių priemonių – visa degalinės teritorija buvo izoliuota, kad būtų užtikrintas saugumas.“

Lankytojų išbandymai muziejams

Sėkmingai ir saugiai pasiekus tikslą, muziejų salėse eksponatams kyla dar vienas pavojus – žmonių smalsumas. Kai kurie lankytojai instinktyviai nori paliesti kūrinį, nufotografuoti jį iš arti, o kartais dėl tobulo kadro net rizikuoja sugadinti eksponatą.

„Teko matyti, kaip norėdamas su eksponatu pasidaryti asmenukę, lankytojas užkliuvo ir vos neužgriuvo ant meno kūrinio. Dėl tokių atvejų svarbu užtikrinti visas įmanomas saugumo priemones – specialias vitrinas, tinkamą eksponavimo lokaciją, patogų išdėstymą. Vienai parodai buvo naudojami specialūs metalo detektoriaus vartai, pro kuriuos turėjo praeiti kiekvienas lankytojas“, – prisimena V. Palionis.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus vadovas priduria, kad muziejaus darbuotojai privalo nuolat akylai stebėti kiekvieną lankytoją.

„Renginių erdves stebi muziejaus rinkinio saugotojai ar muziejaus salių konsultantai. Buvo įvykis, kuomet viena žinoma politikė ant eksponato – renesansinės, rankomis meistriškai drožinėtos skrynios – padėjo savo rankinę ir nuėjo kalbėti su žurnalistais. Tą pačią akimirką rankinė buvo pakelta ir padėta ant lankytojams skirtų kėdžių. Kartais lankytojai skundžiasi, kad muziejaus salių konsultantai per daug akylai juos stebi, tačiau tai – viena iš priemonių, siekiant išsaugoti istorines vertybes ateities kartoms“, – pasakoja M. Uzorka.

Monika Mačiulienė
Atstovė ryšiams su žiniasklaida
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

TOP naujienos

Po švenčių liko maisto? „Iki“ pataria: štai kaip galite panaudoti likusius produktus ir sutaupyti

Kalėdos baigėsi, o šaldytuvuose ir ant spintelių dažnuose namuose vis dar pūpso kalnai maisto. Ką daryti, kad jis nenueitų perniek? Kūrybingai panaudodami likučius ne...

Oficialu: paaiškėjo, kur stovi geriausias Lietuvoje pirvatus namas

Įspūdingas Jau septintus metus vykstančio interjero architektūros konkurso „Mano erdvė“ apdovanojimų vakaras Lietuvoje pradeda tikras interjero kūrėjų Kalėdas. Taip kalbėjo lapkričio 24-osios vakarą Nacionalinėje...

Neišlaidauti – lengva: per metus „Rimi“ pirkėjai sutaupė beveik 3 mln. eurų 

Prekybos tinklas „Rimi“ jau metus tęsia savo pažadą pasiūlyti kuo daugiau geros kainos prekių ir leisti pirkėjams  sutaupyti, perkant  mėgstamus produktus pigiau. Nuo praėjusių...

Bažnyčia toliau tęsia tyrimą dėl kunigo K. Palikšos galimai nederamo elgesio, dvasininkas lieka nušalintas nuo pareigų

Prokuratūrai nutraukus tyrimą, Bažnyčia savąjį tyrimą dėl kunigo Kęstučio Palikšos galimai nederamo elgesio tęsia toliau. Vilniaus arkivyskupija teigia, kad iš prokuratūros gauta informacija bus...

Šis obuolių pyragas vadinamas skaniausiu pasaulyje, o jam „Iki“ išleisite visai mažai: kaip iškepti...

Šiltas ir kvepiantis obuolių pyragas – jaukumo simbolis, be kurio ruduo nebūtų ruduo. „Iki“ parduotuvėse gausus ir kaina džiuginantis obuolių derlius kviečia visa galva...

Ekspertai pataria, kaip pasinaudoti krize

Nors pasaulyje elektroninė prekyba auga labai sparčiai ir vien per 2019 m. vartotojai joje išleido beveik 3,5 trilijonus JAV dolerių, pirmenybė vis dar teikiama...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS