-0.8 C
Kupiškis
2024 / 04 / 20

Psichologas atskleidė, kodėl žmonės vertina senovę menančius daiktus

Ar jau skaitėte?

Seni daiktai. Indai.

Sendaikčiai, menantys praėjusius dešimtmečius ar net šimtmečius, daugeliui žmonių kelia susidomėjimą ir net susižavėjimą. Kuo daiktas senesnis, retesnis, tuo jis paklausesnis. Psichologas Robertas Petruškevičius paaiškino, kodėl gi žmonės taip vertina gilią praeitį menančius daiktus.

- Reklama -

Tarp sendaikčių – jau ir mobilieji telefonai

Didžiausio Baltijos šalyse senturgio „Laiko ratu“ vienas iš organizatorių Jonas Plenta sako, kad dabar, kaip sendaikčiai, žmones jau domina ir prieš 20–30 metų populiarūs buvę daiktai.

„Knygos, televizoriai, radijo aparatai, kasetės, elektroniniai ir video žaidimai, netgi mobilieji telefonai jau parduodami kaip sendaikčiai. Žmones jie domina, nes primena, kad kažkada jie patys turėjo šiuos dalykus. Vieni kolekcionuoja, kiti įsigyja kaip interjero detalę, o dar kiti – nori turėti tiesiog kaip prisiminimą“, – sakė J. Plenta.

Pagrindinis dėmesys – šimtmečių liudininkams

Tačiau pagrindinis pirkėjų dėmesys mugėje, žinoma, tenka kelių dešimtmečių ar net kelių šimtmečių istoriją liudijantiems daiktams.

- Reklama -

„Čia labai populiarios įvairios interjero detalės: paveikslai, žvakidės, statulėlės, laikrodžiai. Taip pat – indai, baldai, senoviniai įrankiai, karinė atributika ir ekipuotė, atvirukai, nuotraukos, laikraščiai, knygos, monetos, banknotai. Daugiausia tai daiktai, atkeliavę iš XIX a. pabaigos – XX a. pradžios ir vidurio. Yra ir senesnių – XVIII, netgi XVII ar dar senesnius amžius liudijančių dalykų, bet jų jau gerokai mažiau ir jie turi kur kas didesnę vertę“, – apie pirkėjus labiausiai dominančius sendaikčius pasakojo pašnekovas.

Sulaukia didžiulio susidomėjimo

Jis patvirtino, kad Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“ rengiamas senturgis „Laiko ratu“ visada sulaukia didžiulio susidomėjimo. Du kartus per metus vykstančioje mugėje kaskart apsilanko beveik 400 pardavėjų ir apie 50 tūkst. lankytojų. Panašių skaičių laukiama ir šį savaitgalį, rugsėjo 27–29 dienomis vyksiančiame renginyje.

Bet kas gi visus tuos žmones taip traukia? Kodėl jiems taip svarbu turėti iš praeities atkeliavusių daiktų? Psichologas Robertas Petruškevičius išskiria keletą aspektų, kodėl sendaikčiai gali atrodyti patrauklūs daugeliui žmonių.

Suteikia saugumo jausmą, padeda gauti dėmesio

„Pirmiausia, galima išskirti žmonių grupę, kurie tokius daiktus kaupia vedini grynai materialinių paskatų. Bet jei nebūtų kritinės masės kitų gerbėjų, toks jų užsiėmimas neturėtų jokios prasmės. Pirmas dalykas yra nostalgija. Šį kriterijų galima taikyti tiems daiktams, kuriuos žmogus dar pats prisimena, pats kažkada turėjo. Tai jam primena kažkokius gerus prisiminimus ir jis turėdamas tą daiktą vėl nori patirti tą gerą jausmą, kurį patyrė anuomet. Rimtai nostalgijai atsirasti paprastai prireikia apie 15–20 metų.

Senesnieji, kelių dešimtmečių, šimtmečių daiktai gali būti susiję su užtikrintumo, saugumo poreikiu. Jei tu turi kažką, kas išgyveno šimtmečius ir dabar dar yra kažkam reikalingas, įdomus, prisimenamas, tai yra jausmas, kad ir tu nepranyksi, kad ir tave prisimins. Kad turi į ką atsiremti, už ko pasislėpti, savotiškas tvirtumo, ilgaamžiškumo simbolis. Tai daugiau pasąmoniniai dalykai, aišku, bet jie veikia.

Kiti vertina natūralumą, tai irgi turi tam tikrą raminamąjį poveikį, ypač jei daiktas padarytas iš medžio, nes medis apskritai turi tą savybę raminti, suteikti saugumo jausmą.

Dar kitiems svarbu turėti kažkokį kitokį, kitokios estetikos daiktą ir taip išsiskirti, gauti dėmesio“, – aiškino psichologas.

Senturgis „Laiko ratu“ Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“, vyks šį savaitgalį penktadienį–sekmadienį (rugsėjo 27–29 dienomis) nuo ankstaus ryto iki vėlyvos popietės.

TOP naujienos

Savivaldybės biudžetas per 3 mėnesius surinko mažiau mokesčių nei planuota

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 6 proc. (143,6 mln. eurų) daugiau nei 2019 m....

Tuščio šaldytuvo sindromas: kas keliauja į virtuves greitojo pristatymo krepšeliuose?

14,5 euro – tokio vidutinio greitojo apsipirkimo krepšelio Lietuvoje būta pastarąjį pusmetį, kai šalyje ėmė veikti pirmoji tokia pristatymo paslauga. Nors platformos „Bolt Market“...

Horoskopai vasario 21 dienai

AVINASNetikėtas įvykis privers į daug ką pažvelgti visai kitomis akimis, tad staiga tapsite žymiai supratingesnis ir pakantesnis kitiems žmonėms. Nesibaiminkite ir nesigėdykite staiga pratrūkusių...

Lietuva per karantiną nejuda: kaip tai atsilieps kojų kraujotakai?

Visuotinio karantino metu visi judame mažiau – riboja ne tik namų sienos, bet ir nerekomenduojamas aktyvumas lauke, uždarytos sporto salės, baseinai. Tačiau ilgai sėdint...

Gydytoja akušerė ginekologė: ką reikėtų žinoti apie žmogaus papilomos virusą

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – tai virusinė, dažniausiai lėtinė liga. Šios infekcijos sukėlėjas išlieka klinikiniais simptomais nepasireiškiančioje fazėje, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių...

Sukurtas inovatyvus SARS-CoV-2 diagnostinis metodas

SARS-CoV-2 virusas, sukeliantis COVID-19 ligą, itin greitai išplito visuose žemynuose. Per šį laikotarpį SARS-CoV-2 infekcija patvirtina daugiau nei 350 mln. asmenų iš kurių net 5,5 mln. ligos atvejų baigėsi mirtimi. Mokslininkai visame pasaulyje suprato,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS