9.7 C
Kupiškis
2025 / 03 / 25

Specialistė pataria, kaip sumažinti šventinių atliekų kiekį

Ar jau skaitėte?

Šventės – džiaugsmingas laikotarpis, tačiau neretai paženklintas ir išaugusiais atliekų kiekiais. Skaičiuojama, kad per metus vienas žmogus sugeneruoja vidutiniškai 500 kg atliekų, o per šventes šis kiekis išauga dar 60 proc. Kaip to išvengti?

- Reklama -

Originalūs dovanų sprendimai

Bendrovės „Ekonovus“ Tvarumo akademijos surengtoje nuotolinėje pamokoje akademijos vadovė Vilma Balčiauskaitė pasakojo, kad dovanų pasirinkimas gali tapti puikia proga prisidėti prie tvarumo. „Pirmenybę teikime rankų darbo gaminiams, dovanoms iš antrų rankų ar patirtims, kurios kuria prisiminimus. Prieš pirkdami dovaną, pagalvokime: ar ji tikrai naudinga, iš kokių medžiagų ji pagaminta ir kas nutiks, kai ji nebedžiugins“, – ragina V. Balčiauskaitė.

Vilma Balčiauskaitė
Vilma Balčiauskaitė.

Tvarumo akademijos vadovė siūlo kūrybingus sprendimus. Pavyzdžiui, artimiesiems galite sukurti savadarbius dovanų kuponus, kurie būtų lyg pažadas išplauti indus ar pagaminti vakarienę.

Svarbu apgalvoti ir dovanos įpakavimą. Duomenys rodo, kad vien Didžiojoje Britanijoje per šventes sunaudojama apie 227 tūkstančius kilometrų ilgio dovanų popieriaus – pakankamai, kad apjuostume Žemę daugiau nei penkis kartus. V. Balčiauskaitė siūlo ieškoti alternatyvų: „Dovanų pakavimui naudokime laikraščius, kartoną, audinius ar perdirbtą popierių. Tai ne tik taupo išteklius, bet suteikia dovanoms išskirtinumo.“

Gyva, dirbtinė ar alternatyvi – kokią eglutę pasirinkti?

Kalėdinė eglutė yra neatsiejama švenčių dalis, tačiau jos pasirinkimas ir vėlesnis sutvarkymas daro didelę įtaką aplinkai. Kaip pažymi V. Balčiauskaitė, norint sumažinti ekologinį pėdsaką, būtina rinktis atsakingai.

„Jei renkatės dirbtinę eglutę, labai svarbu ją naudoti bent 10 metų – tik tuomet jos poveikis aplinkai bus mažesnis nei natūralios. Kita vertus, jei nusprendžiate įsigyti gyvą eglutę, pirmenybę teikite užaugintoms vietos ūkiuose. Tai užtikrina mažesnį transportavimo poveikį ir yra puikus būdas remti vietos verslus“, – dalinasi Tvarumo akademijos vadovė.

- Reklama -

V. Balčiauskaitė atkreipia dėmesį, kad yra daugiau tvarių pasirinkimų: „Galbūt kieme turite augančią eglutę, pušelę ar kitą dekoratyvinį augalą, kuris gali puikiai atstoti eglutę? Augalą galima papuošti savo pačių gamintais žaisliukais, taip sukuriant dar didesnį asmeniškumo ir tvarumo jausmą šventėms“.

Po švenčių pasirūpinti tinkamu eglučių tvarkymu dažnu atveju padeda ir miestų administracijos. Daugelyje miestų įrengiamos specialios eglučių surinkimo aikštelės. Surinktos eglutės bus naudojamos biokurui arba išvežtos į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles.

Dekoracijos: kūryba iš to, ką jau turime

Dovanos
Dovanos.

Dekoracijos neatsiejamos nuo šventinės nuotaikos ir namų jaukumo, tačiau džiaugsmą gali teikti ne tik papuošti namai, bet ir pačių dekoracijų gamyba. „Puošiant namus geriausia naudoti tai, ką jau turime – senus papuošimus, kuriuos galima atnaujinti, arba kurti dekoracijas patiems, pavyzdžiui, iš džiovintų apelsinų žievelių, eglės šakelių ar kitų namuose randamų medžiagų. Tai ne tik sumažina atliekų kiekį, bet ir suteikia šventėms daugiau unikalumo“, – pažymi Tvarumo akademijos vadovė.

Prireikus papildyti dekoracijas, pirmiausia verta apsilankyti antrų rankų parduotuvėse. Renkantis naujas dekoracijas, V. Balčiauskaitė pataria pirmenybę teikti tvarioms medžiagoms, tokioms kaip medis, bambukas ar kitos ilgaamžės alternatyvos, kurios daro mažesnį poveikį aplinkai.

Kiekvienas žingsnis – svarbus

Kaip pabrėžia specialistė, šventės gali būti ne tik džiaugsmingos, bet ir tvarios. Todėl priimdami atsakingus sprendimus, kartu kuriame geresnę ateitį – tiek sau, tiek ateities kartoms.

„Klimato krizė yra reali ir tiesiogiai susijusi su mūsų vartojimu. Todėl maži pokyčiai mūsų kasdienybėje gali turėti reikšmingą poveikį aplinkai – rinkdamiesi tvarias alternatyvas, ne tik sumažiname atliekų kiekį, bet ir siunčiame žinutę kitiems, kad rūpintis aplinka yra svarbu“, – sako Tvarumo akademijos vadovė.

TOP naujienos

Pirmoji diena olimpiniame baseine: 13-oji vieta vieną džiugino, kitą liūdino

Lietuvos plaukikų pasirodymą Tokijo olimpinio vandens sporto šakų centro baseine šeštadienį paženklino skaičius 13. Bet Danui Rapšiui jis buvo nelaimingas, o štai į pusfinalį...

Birželio 8-oji: vardadieniai, dienos INFO, mezgimo viešumoje diena

Birželio 8-oji – Pasaulinė vandenynų diena; Pasaulinė mezgimo viešumoje diena. Birželio aštuntoji, šeštadienis – 159-oji metų diena (šeštoji 23-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų...

Su malonumu kirs visa šeima: 9 taisyklės, kad varškėčiai būtų puresni ir sveikesni

Ne visur pasaulyje rasite varškės – puikiai mums pažįstamo, skanaus, sveikatai naudingo pieno produkto, iš kurio lietuviai yra prigalvoję visą gardžiausių patiekalų įvairovę. Ieškantys...

Horoskopai rugsėjo 15 dienai

AVINASSunku pasakyti, kurion pusėn keliaujate šiandien, bet vienaip ar kitaip padėtis kontroliuojama. Geros naujienos jums gali būti blogos jūsų kaimynams, ir atvirkščiai. Atsargumo niekad...

ORAI: Pirmadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra 25–29 laipsniai

Pirmadienio dieną nelis. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 25–29 laipsniai. Antradienio dieną kai kur trumpas lietus, perkūnija. Vėjas pietryčių, 3–8 m/s. Temperatūra naktį...

Karštą dieną atgaivins – didelis ąsotis su šaltu vandeniu ir žiupsnelis vaizduotės

Termometro stulpeliams vasarą pasiekus aukščiausią tašką, ieškome bet kokios atgaivos formos. Žinoma, labiausiai džiugina šviežias ir gaivus gėrimas, kurio skonis suteikia tokį malonumą, kad...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS