7.2 C
Kupiškis
2024 / 05 / 12

Sunkias ir mirtinas traumas patiria 30 proc. darbuotojų, dirbančių pirmus metus

Ar jau skaitėte?

Ketvirtadalis mirtinas traumas darbe šiais metais patyrusių darbuotojų – dirbantys pirmus metus naujoje darbo vietoje. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, iš gautų 24 pranešimų apie mirtinus įvykius darbe – 6 atvejai, kai žuvo ilgesnio darbo stažo darbovietėje neturintys darbuotojai. Trečdalis sunkių nelaimingų atsitikimų darbe taip pat įvyko darbuotojams, kurių stažas įmonėje nesiekia vienerių metų.

- Reklama -
Sugipsuota ranka Nuotrauka congerdesign iš Pixabay.

Dažniausiai tokie darbuotojai sunkiai ar mirtinai nukenčia statybos, apdirbamosios gamybos, transporto, žemės ūkio sektorių įmonėse. Šiais metais darbe žuvo 5 ir sunkias traumas patyrė 19 pirmus metus dirbančių darbuotojų iš minėtų sektorių.

Nereta priežastis – kontraktinis ar terminuotas statybos darbų pobūdis. Kituose sektoriuose – padidintas krūvis ir trumpesni terminai užduotims atlikti, viršvalandžiai. „Kai darbininkui mokama nuo pasiektų rezultatų, natūralu, kad jis stengiasi daugiau uždirbti. O taupant laiką ir jėgas didesniam rezultatui pasiekti, pradedama nepaisyti saugos reikalavimų. Ypač jei taip elgiantis kurį laiko nieko neatsitinka, tuo pradedama piktnaudžiauti ir toliau rizikuojama. Be to, pavargę darbuotojai ne visuomet tinkamai įvertina galimus pavojus ar grėsmes saugiam darbui,“ – sako VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas.

Pirmus metus dirbantys darbuotojai mirtinas ir sunkias traumas dažnai patiria per pirmą darbo mėnesį. Žuvusiųjų per pirmą darbo mėnesį skaičius nuosekliai mažėja: nuo 8 žūčių 2016 m. iki 2 – 2019 m. Šiais metais per pirmą darbo mėnesį sunkius sužeidimus patyrė 7 darbuotojai, kurių stažas iki vienerių metų, o mirtinų atsitikimų neįvyko.

Nors pastarųjų kelerių metų duomenimis, pradedančių darbuotojų žūčių darbe mažėja, darbuotojai, kurie dirba įmonėje pirmus metus, yra didžiausios rizikos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti grupė. Tai nebūtinai vien jauni žmonės. Tai ir vyresni, jau turintys darbo stažą darbuotojai, tačiau pakeitę specialybę ar profesiją, ar pradėję dirbti naujoje darbo vietoje. Atsitikus nelaimei darbe dažnai paaiškėja, kad daugumos profesinis pasirengimas ir kvalifikacija nebuvo tokie, kokių reikėjo atliekamam darbui. Atsižvelgiant į tai, darbdaviams reikėtų atsakingiau organizuoti darbus, daugiau dėmesio skirti darbuotojų mokymui, aiškiai informuoti apie visus galimus pavojus darbe bei būdus nelaimėms išvengti, praktiškai įsitikinti, jog jie gali saugiai vykdyti pavestus darbus.

Nelaimingų atsitikimų tyrimų analizė rodo, jog dalis darbdavių įmonėse, kuriose įvyko nelaimės, tinkamai nesirūpino darbuotojų priežiūra ir kontrole, neorganizavo mokymų, neteikė išsamesnių instrukcijų darbuotojams, kaip saugiai atlikti darbus, nevertino profesinės rizikos.

- Reklama -

Didesnė rizika pirmus metus dirbantiems darbuotojams gali kilti ne tik dėl patirties stokos, bet ir dėl psichologinės adaptacijos naujoje darbo vietoje. Tik pradėję dirbti, dažnai jie nedrįsta paklausti, kaip saugiai atlikti skirtas užduotis, ką daryti ir į ką kreiptis, jei kyla neaiškumų ar pavojus atliekant kokį nors darbą, arba – jei atsitiktų nelaimė.

„Pagrindinė darbuotojo saugos taisyklė – elgtis darbe taip, kad nei sau, nei kitam nesukeltų pavojaus. Tai reiškia nesiimti jokių savavališkų veiksmų, nesiimti užduočių, kurių atlikti nebuvo apmokytas, – vardina S. Balčiūnas. – Nemažai nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta dėl pačių darbuotojų neatsargumo, kai jie nesilaikė darbo tvarkos taisyklių, nedėvėjo asmeninių apsaugos priemonių ar tiesiog nepagalvojo, kad jų elgesys gali sukelti labai rimtas pasekmes.“

VDI yra parengusi interaktyvias rekomendacijas, skirtas nelaimingų atsitikimų darbe prevencijai darbuotojams, kurių darbo stažas iki 1 metų. Rekomendacijose pateikiamos įvairios situacijos ir kaip jas reikėtų spręsti, taip pat patarimai, kaip geriau užtikrinti darbuotojų saugą, skatinti darbuotojų įsitraukimą. Rekomendacijas galima rasti VDI interneto svetainėje: https://www.vdi.lt/Mokymai2/story_html5.html.

VDI ragina darbuotojus rūpintis savo sauga darbe, o svarbiausia, jei trūksta informacijos apie saugų darbą, – nebijoti klausti. Apie tai daugiau šiame video:

https://www.youtube.com/watch?v=O4-G2AfDxz4.

Jurgita Sarnickienė
Valstybinė darbo inspekcija

 

TOP naujienos

Rytinė veido priežiūros rutina. Ką pamiršta daugelis moterų?

„Rytas ir mankšta – neatskiriami dalykai. Tačiau nors ir žinau, kaip svarbu po miego išjudinti visus raumenis, ryte veidą pabudinti dažniausiai pamirštu“, – pasakoja...

Vaikų pramogos vasarą: tėvai išlaidauti nelinkę

Šalies gyventojus išgąsdinusi ir daugybę planų apsunkinusi COVID-19 pandemija palietė ne tik tūkstančių šeimų finansinę būklę, bet ir vaikų ugdymą bei laisvalaikį: mokymasis persikėlė...

Oficialu: paaiškėjo, kur stovi geriausias Lietuvoje pirvatus namas

Įspūdingas Jau septintus metus vykstančio interjero architektūros konkurso „Mano erdvė“ apdovanojimų vakaras Lietuvoje pradeda tikras interjero kūrėjų Kalėdas. Taip kalbėjo lapkričio 24-osios vakarą Nacionalinėje...

Teismas konstatavo, kad įmonė neišmokėjo darbuotojui 35,6 tūkstančių eurų

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl tinkamo atsiskaitymo su atleidžiamu darbuotoju už viršvalandžius, darbą poilsio ir švenčių dienomis, budėjimą namuose konstatavo,...

Gruodžio 4-oji, šiandien Šv. Barbora, iki Kalėdų liko 20 dienų

Gruodžio 4-oji, penktadienis, 49 savaitė. Saulė teka 8.23 val., leidžiasi 15.55 val. Dienos ilgumas 7.32 val. Mėnulis (pilnatis). Vardadieniai: Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas. Datos: Šv. Barbora (globėja mirusiųjų nesava mirtimi). Šios dienos orai: Artimiausiomis dienomis į mūsų regioną atplūs šiltesnė oro masė. Gruodžio...

Pasinaudokite galimybe sutaupyti ir pamaitinti svečius gardžiu apkepu: šį savaitgalį „Rimi“ įsigysite lašišos perpus...

Stabtelėdami prie žuvies skyriaus parduotuvėse, dažnai pasidairome akcijų pamėgtoms žuvims, ypač lašišai, kuri skani ne tik kepta, bet ir sūdyta. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad lašišoje gausu ne...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS